facebook_page_plugin

Zburzono zabytkową fontannę, internauci oburzeni.

Przerwała ponad 93 lata, wczoraj skończyła swój żywot. Zabytkowa, przedwojenna fontanna wybudowana w 1926 roku została doszczętnie zdemontowana. Internauci pytają dlaczego?

Fontanna została wybudowana wraz z Kurhausem, czyli okazałym domem letniskowym przed 1926 rokiem. Jak na tamte czasy był to największy (dziś można powiedzieć) pensjonat mogący pomieścić 600 osób. Niestety budynek spłoną tuż przed wybuchem II wojny światowej. Pozostała po nim jedynie .. fontanna, która jeszcze do niedawna działała. 

Niedawno Miasto ogłosiło, że w nad kanałem, w miejscu Kurhausu znalazł się inwestor, który wybuduje nowoczesny - 7piętrowy hotel, a koszt inwestycji hotelu wyniesie blisko 300mln zł. Burmistrz Iwaszkiewicz dał zielone światło na rozbiórkę zabytkowej fontanny. Niezadowolenie z tego faktu wyrazili internauci, którzy komentowali sprawę pod postem fanpaga Muzeum Miasta Lötzen / Giżycko - fejsbookowej strony, która pierwsza nagłośniła bulwersująca rozbiórkę historycznej fontanny. 

 

Ostatnie chwile... Czy nie była warta zachowania? Koszt remontu nie mógł być wielki. Szczególnie przy wielomilionowych nakładach na mający powstać w tym miejscu kombinat do przerabiania turystów na gotówkę.

Opublikowany przez Muzeum Miasta Lötzen / Giżycko Piątek, 25 stycznia 2019

 

 

__________________________________________________

FRAGMENT ARTYKUŁU ŚP. Prof. GRZEGORZA BIAŁUŃSKIEGO 

"Dom uzdrowiskowy - KURHAUS"

Od drugiej połowy XIX w. Giżycko staje się coraz bardziej znanym miejscem odwiedzin turystów. Zwiększony ruch turystyczny wymuszał powstanie bazy w postaci hoteli, restauracji, promenad. Wreszcie w 1926 r. zainaugurował swoją działalność okazały dom uzdrowiskowy (niem. Kurhaus), położony naprzeciw zamku po tej samej, zachodniej stronie kanału.

Właścicielem tego domu był Franz Effta, do którego należała ponadto cegielnia (od 1930 też druga cegielnia Rakowskiego) przy twierdzy Boyen. Budowa rozpoczęła się już w 1917 r., a główne prace zostały wykonane do 1922 r. pod kierunkiem Ludwiga Minnera, znanego architekta z Wiesbaden. Teren domu uzdrowiskowego należał wcześniej do państwowego majątku Stary Dwór. Jednak po zniszczeniach I wojny światowej zdecydowano o sprzedaży gruntów w ręce prywatne. 

gizyc017_360.jpg

Tak powstał jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków przedwojennego Giżycka. Główna sala mogła wygodnie pomieścić 600 osób, ponadto znajdowały się tutaj przyjemna restauracja, klub, oranżeria i pokoje dla kuracjuszy. Nie tylko budynek prezentował się wspaniale, zadbano również o eleganckie otoczenie: ładne zadrzewienie, fontannę od frontonu. Budynek stanowił centrum życia duchowego miasta i powiatu, tutaj odbywały się przedstawienia teatralne (głównie teatru z Olsztyna), koncerty giżyckiego chóru pod batutą Maxa Schimkata, wystawy, zebrania, toczyły się dysputy polityczne, a także liczne zabawy, wesela, uroczystości lub po prostu spotkania grup towarzyskich przy wieczornym kuflu piwa.

Niestety budynek nie przetrwał do naszych czasów - spłonął całkowicie już w 1938 r. Rozpoczęta odbudowa na skutek nowej wojny nie mogła być dokończona. O tym, że kiedyś istniał w tym miejscu dom uzdrowiskowy przypomina nam tylko nadal funkcjonująca fontanna.

p1010074_360.jpg

Góra