piątek, 14 czerwcaredakcja@wGizycku.pl
Shadow

Wójt Wydmin kandydatem na wojewodę

Wójt Wydmin Radosław Król jest najpoważniejszym kandydatem do objęcia urzędu wojewody warmińsko-mazurskiego – ustaliła PAP w dwóch niezależnych źródłach w PSL. Wojewoda dla tego regionu ma być powołany w piątek lub poniedziałek.

– Zostałem zarekomendowany na wojewodę warmińsko-mazurskiego przez swoją partię – powiedział PAP Radosław Król, który obecnie pełni funkcję wójta  gminy Wydminy na Mazurach. Przyznał, że „jest pod telefonem” i dodał, że decyzje zapadną w piątek albo w poniedziałek.

Województwo warmińsko-mazurskie, obok małopolskiego, ma być tym, w którym funkcję wojewody będzie sprawował polityk wskazany przez PSL. – To naturalne, bo Platforma dostała urząd marszałka regionu. Umawialiśmy się, że w takiej sytuacji PSL będzie miało wojewodę – powiedział PAP rozmówca z kierownictwa PSL potwierdzając, że to właśnie Radosław Król ma największe szanse na objęcie tego urzędu.

Po wyborach parlamentarnych, w których marszałek warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin z PSL zdobył mandat senatorski funkcję marszałka objął Marcin Kuchciński z PO, który wcześniej był wicemarszałkiem.

Na giełdzie nazwisk w lokalnych mediach jako kandydaci na stanowisko wojewody są wskazywani także prezydent Elbląga Witold Wróblewski oraz dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Piotr Żuchowski (w przeszłości pełnił funkcję wiceministra kultury). W ocenie rozmówcy PAP obie te kandydatury „są bez szans”. – Musi być nowe otwarcie, nowe twarze – usłyszała PAP w kierownictwie PSL.

Radosław Król od 13 lat pełni urząd wójta gminy Wydminy pod Giżyckiem. Ma 48 lat i od wielu lat związany jest z PSL. Z nominacji tej partii w przeszłości kierował Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Olsztynie. Z wykształcenia jest ichtiologiem.

W ostatnich wyborach parlamentarnych Król startował z piątego miejsca do Sejmu. Uzyskał 3.580 tys. głosów, ale w zarządzanej przez niego gminie Wydminy głos oddało na niego 23,5 proc. wyborców, czym zdeklasował wszystkich innych kandydatów startujących w wyborach.

Dotychczasowy wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki w ostatnich wyborach uzyskał mandat sejmowy z list PiS. Urzędem kieruje teraz wicewojewoda Piotr Opaczewski.

żródło: Radio Olsztyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *